torek, 10. februar 2009

RIMLJANI

APENINSKI POLOTOK PRED NASTANKOM RIMA
Na apeninskem otoku je že v zgodovinski dobi (Alpe pokrite z ledeniki) živel pračlovek – o njegovem življenju pričajo ohranjeni ostanki orodja, orožja, nakita in jamskih risb.
V bronasti dobi in starejši železni dobi so v današnji Italiji živela številna samostojna plemena, ki so bila etično in kulturno zelo različna.
Zaradi ugodnega podnebja je bila Italija privlačna dežela za nove naseljence: prvotnim prebivalcem so se okoli leta 1000 pr.n.št. priključili priseljenci indoevropskega izvora Italiki – Italska plemena (ime današnje Italije)
Začela se je indoevropeizacija Apeninskega polotoka:
  • Latino faliski
  • Oskiško – umbrijsko – sabelska plemena
  • Iliri (pleme: Japigi, Davni, Mesapi, Apuci, Piceni, Vineti)
  • Liguri (avtohtoni staromediteranski prebivalci)
  • Grki (J del, V Sicilija)
  • Etruščani: Naselili severno od reke Tibere – ozemlje današnje Toskane
    Močno vplivali na kulturni in politični razvoj Apeninskega polotoka
    Etruščani naj bi bili počasi nastajajoča mešanica prvotnih – avtohtonih sredozemskih prebivalcev in priseljencev iz egejskega in maloazijskega območja
    Etruščani so Grke imenovali Tireni – izvor za Tirensko morje, Rimljane pa Tusci – izraz za današnjo pokrajino Toscano.
    Ukvarjali so se s pastirstvom, poljedelstvom n trgovino
    Vodilni položaj v etruščanski družbi so imele aristokratske – plemiške družine, na čelu katerih so bili posvetni poglavarji
    Pomembno vlogo v etruščanski družbi je imela družina
    Etruščani so s svojim političnim in družbenim načinom življenja, kot s svojo umetnostjo, religijo, gradbeništvom in pisavo vplivali na zgodnji Rim
    Rimljani od Etruščanov prevzamejo način gradnje cest, vodovodov, mostov in prekopov
    Etruščanska religija je bila mnogobožna – politeizem, častili so bogove nbes, zemlje in morja, najvišji etruščanski bog je bil Tinia in boginja njegova žena Uni.
    Znani so po svojih nekropolah, sarkofagih in grobnicah
    Pisava je bila prevzeta iz grškega Alfabeta iz Kum (Cumae) – izoblikujejo svojo vrsto pisave, ki so jo posredovali Rimljanom
    Etruščani pomembni posredniki med staro Grčijo in Rimom
    Od njih Rimljani prevzamejo tudi gladiatorske igre, zmagoslavne pohode – triumf, prerokovanje.

NASTANEK RIMA
Rojstvo mesta – legenda ni zgodovina

  • Rim naj bi bil ustanovljen 21.04.753 pr.Kr. na Palatinu – enem od sedmih rimskih gričev. S tem so Rimljani začeli tudi svoje štetje, ohranila pa se je pravljična legenda o Romulu in Remu z rimsko volkuljo.
  • Ok.leta 1000 pr.Kr. so na enem od sedmih gričev – Palatinu nastale prve manjše naselbine; arheološki ostanki dokazujejo, da so se prve vasi razvile okoli leta 800 pr.n.št. na gričih Palatin, Kvirinal, Viminal, Eskvilin
  • Ker so griče ločevale ostro zarezane strmine in zamočvirjene doline, se naselbine nekaj časa razvijajo neodvisno druga od druge in se povežejo šele kasneje.
  • Kasneje poselijo še Celij, Aventin in Kapitol.

OBDOBJE SEDMIH RIMSKIH KRALJEV (8 – 6. Stoletje pr. Kr.)
Romul: prvi rimski kralj in ustanovitelj mesta Rim; uvedel septimontium (praznik sedmih gričev); prihod priseljencev in naselitev na Kapitol (legenda o ugrabitvi Sabink)
Numa Pompilij: vladal miroljubno, dal sestaviti koledar, ki so ga predstavljale lunine spremembe
Tul Hostilij: napadel in osvojil mesto Alba Longa (prednik mesta Rima); prebivalstvo nasilno odpeljano na Kapitol.
Amk Arcij: obranil napade ilirskih plemen, ki so se razširila proti Rimu; uspeh je izkoristil za utrditev mesta in ga razširil z graditvijo mosta čez Tibero; v njegovem času je nastalo tudi pristanišče Ostia ob izlivu reke Tibere v morje, kar omogoči razvoj rimske trgovine.
Tarkvinij Prisk: prvi etruščanski kralj, ki je zavladal Rimu; na Kapitolu je dal postaviti svetišče največjemu rimskemu bogu Jupitru, dal zgraditi velik stadion in gledališča in uvedel rimske igre;
Servij Tulij: drugi etruščanski kralj, dokončal gradnjo t.i. Servijanskega obzidja, ki je zajemalo vseh 7 gričev, na Aventinu je dal zgraditi svetišče boginji Diani; pripisujejo mu družbeno reformo, s katero je po premoženju razdelil državljane in njihove obveznosti na 5 davčnih razredov.
Tarkvinij Superbus (Ošabni): zadnji rimski kralj etruščanskega rodu, brezobzirni tiran, na oblast je prišel po umoru svojega tasta Servija Tulija; z njegovim vladanjem niso bili zadovoljni zato so ga leta 509 pr.Kr. odstavili in izgnali iz dežele; z njim se je končalo okoli 250 – letno obdobje rimskih kraljev in tudi etruščanske oblasti nad Rimom.

Ni komentarjev:

Objavite komentar